Heti online sajtófigyelő 2020.04.03-04.10.
Az Integrál Zrt. baromfivágója a madárinfluenza megjelenése ellenére a korábbiakban megszokottak szerint folytatja a szárnyasok vágását, feldolgozását. Természetesen szigorúan csak olyan állományból fogadnak szárnyasokat, ahol bizonyítottan nem jelent meg a kór – tájékoztatta a Félegyházi Közlönyt Vajda Tamás, a cég főosztályvezetője. Próbálnak humánusan eljárni, folyamatosan ütemezni a munkát. A dolgozók mindennél szigorúbban betartják a higiéniai szabályokat. Abban azonban bizonytalanok, hogy ez meddig tartható így, ha kiterjedtebb lesz a járvány – tette hozzá.
Megyei Agrárkoordinációs Munkacsoportot hoz létre a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) minden megyében a gazdálkodók, az élelmiszer-előállítók és feldolgozók, valamint az őket kiszolgáló beszállítók, szolgáltatók és a kereskedelem operatív együttműködését támogatva.
A RollSped Kft. 25 éve üzemel Kiskunfélegyházán. Hatvan kamionjuk járta folyamatosan Európa és Magyarország országútjait. A koronavírus megjelenése óta azonban a legtöbb európai üzem leállt, ahova szállítottak, így sofőrjeiket hazahívták. Belföldön még 15 autójuk naponta útnak indul. Sofőröket még nem bocsátottak el. A 85 alkalmazottat csökkentett munkadíjjal még tartani tudják néhány hónapig – mondta el a Félegyházi Közlöny megkeresésére Szűcs-Szabó Sándor ügyvezető, aki azt is hozzátette, hogy a dolgozók hosszú távú megtartásához mindenképpen szükség lesz kormányzati segítségre.
Hajagos Gyula, a Szent István Egyházközség plébánosa, nagypénteken adott rádióinterjújában többek között húsvéti gondolatait is megosztotta a kiskunfélegyháziakkal.
– Mindenkinek a körülményekhez képest tartalmas ünneplést kívánok! – mondta Gyula atya. – Ez a tartalom most nem elsősorban az érzéseinket kell, hogy gazdagítsa a találkozás örömével, hanem a lelkünket, hogy most lélekben tudjuk megélni azt, ami a húsvétnak az igazi üzenete. Ez az üzenet a számomra: Ember, ne add föl! Ne add föl, nem reménytelen a helyzeted. Csak legyen türelmed kivárni. És ha van türelmed kivárni, akkor meg fogod tapasztalni, hogy mi az igazi öröm. Mert nem biztos, hogy az, aminek eddig nagyon örültél, az most ebben a helyzetben is örömet fog jelenteni számodra. Ilyen például a húsvéti sonka vagy az ünnepi ételek. Mert ezek most is meglesznek, de valami hiányozni fog belőle. És ez a hiány fog rádöbbenteni, hogy mi is az igazi érték. Ha ezt az értéket megtalálod, gazdagítani fog téged.
A híradások szerint a koronavírus-járvány még hónapokig tarthat, ami miatt a kulturális intézmények sem látogathatóak. Éppen ezért olyan gyűjteményeket ajánlunk olvasóink figyelmébe, amelyek a tartalmas szórakozást, kikapcsolódást segítik.
Közös pályázatot hirdet a húsvéti költészet felfrissítése érdekében a Magyar Írószövetség, a Könyvtárellátó Nonprofit Társaság, az Előretolt Helyőrség irodalmi-kulturális folyóiratcsalád, a Petőfi Irodalmi Ügynökség által alapított Hajónapló kulturális gyűjtőportál és a Kello Könyvkultúra Magazin.
A koronavírus-járvány következtében április 1-jétől az alábbiak szerint változott az EFI ügyfélfogadási rendje. A veszélyhelyzet fennállása alatt nem áll módjukban személyes ügyfélszolgálatot biztosítani, viszont telefonon és online elérhetőek, keressék őket bizalommal!
Orbán Viktor miniszterelnök április 9-én a kijárási korlátozás meghosszabbítása mellett olyan lehetőséget biztosított a települések polgármesterinek, hogy a húsvéti hosszú hétvégén a korlátozástól szigorúbb intézkedéseket hozzanak.
Péntektől - a fokozott erdőtűzkockázat miatt - országos tűzgyújtási tilalmat rendelt el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint idén már csaknem 4 ezer szabadtéri tűzeset volt, köztük egy halálos.
A „mese” szerzője Bátyi Zoltán szegedi újságíró, fotós, aki a félegyházi helyi írott sajtó újraindulásakor a Félegyházi Hírekben az akkori főszerkesztő, Czakó János kérésére számos írást publikált.
Az Árpád és az Alkotmány utca aszfaltozása április elején kezdődött el Bugacon. A két, nagyjából egy kilométeres út felújítása már nagyon indokolt volt, a munkálatokra 15 millió forint támogatást nyert a Belügyminisztérium pályázatán az önkormányzat.
Ehhez még négymillió forint önerőt kellett a helyi költségvetésből biztosítani – tudtuk meg Szabó Lászlótól, a település polgármesterétől. Arról is beszámolt, hogy a községben még öt és fél földes utca van, melyek aszfaltozását saját forrásból nem tudják megvalósítani, de a Magyar Falu Program keretében további 28 millió forintot nyertek útépítésre. Ebből a keretből a Hunyadi utcában és az Orgoványi utcában új technológiával, hígított bitumenes eljárással építik az utat. Ezzel a módszerrel háromszor olyan hosszú szakaszt tudnak megépíteni, mint a hagyományos aszfaltozással.
A petofiszallas.hu beszámolója szerint naponta több száz adag egyszeri meleg ételt készítenek más település szociális intézményeinek ellátását is biztosítva a Szegedi Kistérségi Többcélú Társulás révén. Petőfiszállás településen működik a szociális-, és a gyermekétkeztetés is, valamint a 70 éven felettiek köréből új étkezők is igényeltek ebédet az utóbbi hetekben. A fegyelmezett munkarend, a fokozott előírások és a feszített időkeretek mellett is minden nap tápláló és ízletes menüt készítenek a konyhai dolgozók. A heti menü összeállításánál Tápay Tünde intézményvezető igyekszik változatosan, az éppen idényszerű alapanyagok felhasználásával megtervezni a hetet.
A miniszterelnök a Facebookon jelentette be, hogy meghosszabbítják az eredetileg szombatig tartó kijárási korlátozást, ezúttal határozatlan időre, amit hetente felülvizsgálnak majd, azt pedig a polgármesterekre bízzák, hogy húsvét idejére, vagyis hétfő éjfélig szigorítanak-e a saját településükön a korlátozó intézkedéseken.
A Constantinum intézmény tanárai és diákjai is hiányoznak már egymásnak. A hiányérzet oldására a nevelők az interneten egy biztató jelzéssel adják tudtára növendékeiknek, hogy nagyon várják már őket az iskolapadokba és mindenkinek kitartást, erőt kívánnak.
A helyi önkormányzatok az elmúlt hetekben saját forrásból szereztek be a járvány elleni védekezéshez szükséges eszközöket, kidolgoztak szociális támogatási programokat, megsokszorozták erőfeszítéseiket az idősgondozás és a gyermekétkeztetés terén éppúgy, mint az egészségügyi alap- és járó beteg ellátásban. A települések az egyre növekvő feladatokat egyre csökkenő bevételekből kénytelenek ellátni, miközben naponta szembesülünk a válság okozta megrázó élethelyzetekkel.
A háziorvosok, az ápolók, vagy éppen a szociális ellátásban dolgozó munkatársaink járvány elleni védelmét szolgáló eszközök kormányzati forrásból alig érkeznek, e téren is magunkra, illetve a helyi városvezetésre számíthatunk. A vírustesztelés mennyisége egész egyszerűen elégtelen. Kiskunfélegyházán csak civil kezdeményezéssel és önkormányzati szervezéssel, helyi gyártással sikerül biztosítani a lakosság védőmaszkokkal való ellátását, illetve városi adományszámla megnyitásával működik a helyi szolidaritás a nehéz helyzetbe kerülők megsegítésére. Az önkormányzat a helyi rendezvénykeret, civil-, kulturális- és sporttámogatások megvágásával 67 millió forinttal növelte a válságkezelésre fordítható forrásokat.
A Platán iskolában készülnek a húsvétra A Platán iskolában készülnek a húsvétra Nehéz napokat él ezekben az időkben a Platán Iskola is, csakúgy mint mindenki. A húsvéti készülődésből azonban nem engednek alább. Az iskola pedagógusai és dolgozói nagy szeretettel közösen vidám húsvéti dekorációt készítették az iskola diákjainak, a szülőknek és az arra járóknak. Az intézményben dolgozók így kívánnak áldott ünnepeket Mindenkinek!
Ügyeleti rendben gondoskodik Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata az általa fenntartott bölcsődei ellátást, valamint óvodai nevelést nyújtó intézményeiben a gyermekek napközbeni kiscsoportos felügyeletéről április 14-én, keddtől. Erről Csányi József polgármester határozott a mai napon, az alábbiak szerint.
Tájékoztatjuk a kedves Vásárlókat, hogy a járványhelyzet miatt a vásárlók kizárólag a főkaput használhatják, valamint a piactéren is érvényben van az életkor szerinti időkorlátozás, vagyis:
9-12 óra között kizárólag a 65 év felettiek vásárolhatnak a piacon. Ebben az időintervallumban 65 év alatti vásárló nem tartózkodhat a piac területén.
Tulipánmezők hirdetik a tavaszt Félegyháza főutcáján. A természet szigorú rendje szerint a februárban kinyílt hóvirágokat, sáfrányokat, a márciusban virágot bontó nárciszokat, puskíniákat és szellőrózsákat követik a harsogó levelű, egyenes szárú, ölelkező szirmú pompás virágok. Amikor a 60 ezer virághagyma – több mint felerészben tulipán – a város köztereinek virágoskertjeibe került, még egyikünk sem sejtette, hogy idén más lesz az április, mint amit elképzeltünk. Senki sem tudhatta, hogy mire újjászületik a természet, sokan kényszerű, vagy önként vállalt karantént töltve nem láthatják csodáit.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata értesíti a városban működő helyi autóbusz járatokkal utazókat, hogy átmenetileg szünetel az elsősorban iskolába járó diákok közlekedésére menetrendbe állított autóbuszjáratok közlekedése az országosan elrendelt iskolalátogatási tilalom miatt. A munkahelyek megközelítésére szolgáló, a műszakkezdések idejéhez igazított járatok ezután is folyamatosan közlekednek.
A Hattyúház egy darabka a régi Félegyházából, abból az időből, amikor Petőfi Sándor kisgyermek volt itt. Édesapja, Petrovics István 1822-től bérlőtársként, 1824-1830 között pedig egyedül bérelte az épületben elhelyezett két mészárszéket. Ekkortájt a város fejlődő, élénk volt, „15000 Lelkekre szaporodott”, ahol „Heti gyalog és Marha vásárok” tartattak.
Április 22-én, szerdán 13.30 és 17.30 között a Szakmaközi Művelődési Házba szervez véradást a Vöröskereszt Kiskunfélegyházi Szervezete. Vért adhat minden egészséges ember, aki több mint 30 napja nem járt külföldön, betöltötte 18. életévét, de még nincs 65 éves, testsúlya pedig meghaladja az 50 kg-ot. Ezen kívül érdemes tudni, hogy férfiak akár ötször, nők viszont maximum háromszor adhatnak vért egy évben. A két véradás között pedig legkevesebb 56 napnak el kell telnie.
Országosan egyre többször találkozunk egy kiskunfélegyházi származású szakember nevével, gondolataival. Dr. Tóth Máté LL. M. ügyvéd, energiajogász, a Magyar Energetikai Társaság elnökségi tagja és Interdiszciplináris Tagozatának az elnöke, saját tárgyakat tanít a Corvinus Egyetemen közgazdászoknak, valamint a Pécsi Tudományegyetem atomenergetikai szakjogász képzésén jogászoknak.
Az Ó- és az Újtemplomban is zárt ajtók mögött tartották meg ma 6:30 órakor a Szentmisét, melynek keretei között megszentelték a barkákat.
Kiss Kálmán olvasónktól kaptuk a Kossuth utca 22. szám alatt virágzó magnóliák, azaz liliomfák virágzását megörökítő fotókat. Jól látszik, itt a megújulás, a tavasz beköszöntött hozzánk. Arra biztatnánk olvasóinkat, hogy osszák meg velünk a kertjükben, Félegyháza közterein látható természeti jelenségeket, hogy együtt fedezhessük fel a természet újjászületésének szépségeit, és erőt gyűjthessünk ennek a végtelen, de mindig az életet hirdető körforgásnak a törvényszerűségeiből.
A kialakult járványügyi helyzetben sem maradunk vizuális élmények nélkül. A Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtár online tárlatra invitálja követőit Facebook-oldalán.
Kállainé Vereb Mária, a könyvtár igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy március 6-án, a Holló László-emléknap alkalmából nyitották meg Komiszár János, Holló László-díjas debreceni festőművész kiállítását Mestereim nyomdokain és Máskép – Másképp címmel. Mivel még nem bontották le a kiállítást, úgy döntöttek, hogy levideózzák az anyagot és az interneten lehetővé teszik annak megtekintését.
A járványügyi helyzetre való tekintettel a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elrendelte, hogy március 22-étől a templomokban nem lehet nyilvánosan szentmisét és szertartásokat tartani. Az új, szokatlan helyzetről a félegyházi Szent István Egyházközség plébánosával, Hajagos Gyula atyával beszélgettünk.
A kiskunfélegyházi Móra Ferenc Művelődési Központ ajtajai ugyan bezáródtak, de a sürgés-forgás nem szűnt meg. Kovács-Csonka Szilvia, az intézmény igazgatója lapunknak mesélt azokról a kezdeményezésekről, amelyekkel örömöt szeretnének szerezni az otthonukban rekedt családoknak.
Fontosnak tartják, hogy a vészhelyzet idején is, még ha csak az online tér ad erre lehetőséget, tartsák a kapcsolatot a külvilággal. Olyan feladatokat találtak ki, amelyek segítségével a gyerekek kreativitásukat kiélhetik, a családok hasznosan eltölthetik az idejüket és nem utolsó sorban, közösségépítő, közösséggondozó funkciót is betöltenek.
Az emberi erőforrások minisztere – a kialakult járványügyi veszélyhelyzetre tekintettel – a 7/2020. (III.25.) EMMI határozata alapján a 2020/2021. nevelési évre történő óvodai beiratkozások vonatkozásában egyedi eljárási szabályokat határozott meg.
A 2020/2021. nevelési évre történő óvodai beiratkozás rendje az alábbiak szerint történik:
1. Ha a szülő nem a lakóhely szerint kötelező felvételt biztosító óvodába szeretné gyermekét beíratni, akkor erre irányuló szándékát április 17-ig kell az általa választott óvoda vezetőjének eljuttatni elektronikus úton, telefonon vagy különösen indokolt esetben személyesen. A szándéknyilatkozatban meg kell jelölni a kötelező felvételt biztosító óvoda nevét és címét is.