Heti online sajtófigyelő 2022.02.18-02.25.
A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából tartottak megemlékezést a kiskunfélegyházi Návay Lajos-emlékműnél. A február 25-i főhajtáson Balla László és Rosta Ferenc alpolgármesterek, a képviselőtestület tagjai, a félegyházi pártok, civil szervezetek képviselői, városunk díszpolgárai, az oktatási és közművelődési intézmények vezetői, valamint a Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium pedagógusai vettek részt.
Almási Roland Márk polgármester köszöntőjét követően ismertette a beruházások részleteit a megjelentekkel:
„A Magyar Falu Program – Irány a Pálya alprogram keretében elkészült sportpálya nettó 23.155.000 Forint értékű beruházás. Alapvetően óvodai pálya azonban az építési terület kiválasztása helyhiány miatt, - az óvoda épületének közelségét is figyelembe véve -, az iskola udvara. Így az ovisok mellett az általános iskola alsó tagozatos kisdiákjai számára is rendelkezésre áll a sportolási lehetőség. A beruházás keretében beszerzésre került még egy eszközcsomag is, mely tartalmaz többek között kézilabdákat, focilabdákat, kosárlabdákat, valamint különböző relaxációs labdák, koordinációfejlesztő és egyéb fejlesztő egyensúlyozó eszközöket, korongokat, stb.
Farsangi mulatságot tartottak a Tóth Kálmán utcai Idősek Klubjában február 24-én, csütörtökön délután. Az esemény nagyon jó hangulatban telt, humoros műsort láthattak az érdeklődők, amit tánccal és énekkel fűszereztek a vállalkozó kedvű idősek.
Megismerhettük a félegyházi asszonyok történetét, ahol bizony több alkalommal is előkerült a pálinkásüveg és minden élethelyzetre adódott egy jóízű nóta, amit el is énekeltek a közönségnek. Koccintottak a barátságra, a jókedvre, az életre és még a polgármesterre is. Egy falugyűlés fontos pillanatai is megelevenedtek néhány perc erejéig, ahol már férfi szereplők is részt vettek a darabban, majd tánc következett és megérkeztek a műsor végére a bohócok is. Sok nevetés után fánkkal pótolták az elégetett kalóriákat és egy kötetlen beszélgetés vette kezdetét a klubházban.
– Díszbe öltözik ilyenkor a lelkünk, felkészülünk a tavaszra, minden bút, rosszat félreteszünk erre az időre – mondta Magyariné Tóth Erika, a Szivárvány Személyes Gondoskodást Nyújtó Intézmény vezetője. Hozzátette: kicsit közelebb kerülhetünk ilyenkor az ellátottakhoz, nagy örömmel fogadnak mindenkit.
Pintér Lászlóné Ibolya, vezető gondozó hozzátette, hogy a vírushelyzet miatt sok veszteség érte őket: néhány hónapra be kellett zárni a klubházat és sajnos olyan tagjuk is volt, akitől örökre búcsút kellett venniük. Nehéz volt ezeken túllépni, most mégis nagy örömmel szervezték egy év kihagyás után az idei farsangi eseményüket. Kiemelte, hogy természetesen először megkérdezik, hogy ki szeretne részt venni a műsorban, majd javasolnak még néhány embert, aki biztosan remekül helyt tud állni egy-egy jelenetben.
– Most is volt olyan 92 éves néni, aki a súgó szerepét töltötte be a színdarabban. Akit csak lehet, próbáljuk beszervezni. Már nem a hagyományos farsangban gondolkodunk, nem egy beöltözős, felvonulós eseményt szervezünk. Inkább olyan zenés, táncos délutánt igyekszünk teremteni, ahol minden az időseink öröméről szól. Egyszerűen ragyognak, hogy ennyi ember tapsol nekik. Nagyon boldogok és sokáig beszélnek róla – mondta a vezető gondozó.
A felkészülés nagyjából egy hónapja kezdődött el, nem bíztak semmit a véletlenre. Felénekelték a dalokat is előre, hogy élesben aztán nehogy hiba csússzon az előadásba az izgalom miatt.
Kedves Félegyháziak!
A békében élő ember számára felfoghatatlan hírek érkeznek a tegnap óta zajló orosz-ukrán konfliktus kapcsán.
Megmagyarázhatatlan órákat élünk meg mi is és szívünk minden dobbanásával együtt érzünk minden emberrel, akik egy élet munkáját, barátaikat, esetleg hozzátartozóikat kénytelenek otthon hagyni, hogy életüket mentsék, hogy a gyermekeik életét mentsék ebből a szörnyű háborúból. Magyarként különösen fájdalmas, hogy kárpátaljai magyar honfitársainknak is át kell élniük mindezeket. Hogy otthonaikat, ahol eddig a mindennapokat a béke, a szeretet határozta meg, most a rakéták és harckocsik zaja.
Holló Lászlóra, városunk híres Kossuth-díjas festőművészére emlékezünk március 7-én, hétfőn.
Program
10.00 Megemlékezés és koszorúzás Holló László egykori iskolájában, a Móra Ferenc Gimnáziumban
15.00 Koszorúzás a Petőfi-téri Holló-szobornál és a Korona utcai szülői háznál
15.15 Megemlékezés Félegyháza nagy művészéről a Kiskun Múzeumban
Emlékező beszédet mond Rosta Ferenc alpolgármester
Holló László élete zenében – Vereb István előadása
„Holló-kocka” bemutatása – Kovács János cukrászmester desszertbemutatója
Dr. Varga Bélára, Kiskunfélegyháza első olimpikonjára emlékezünk március 5-én és 6-án, aki 1888. június 2-án született városunkban. A magyar birkózás hőskorának egyik legmeghatározóbb alakja, akinek példája és szakmai segítsége révén indult el Félegyházán is a birkózó sport több mint 100 évvel ezelőtt.
Március elsején újra megnyitja kapuit a látogatók előtt a Kiskun Múzeum és a hozzá tartozó Petőfi, illetve Móra emlékház. A kiállítások előzetes bejelentkezés alapján látogathatók. Bejelentkezni az intézmény honlapján, vagy telefonon a 76/461-468 számon lehet.
Mint arról korábban már beszámoltunk, idén teljeskörűen megújul a Petőfi-lakótelep faállománya. A tervezett munkálatok a szakma összefogásával és a lakosság bevonásával valósulnak meg. Ez a példaértékű kezdeményezés egy folyamat kezdete, aminek a tapasztalatait – tudtuk meg Nagy Ágnes főkertésztől – a későbbiekben Kiskunfélegyháza többi városrészében is alkalmazni fogják.
Egyre több vállalkozó, magánszemély, egyesület, intézmény áll a Kis Timikéért indított jótékonysági akció mellé – tudtuk meg Bajzák Andreától, az önkormányzat ifjúsági referensétől, az akció koordinátorától. Hozzátette: óriási összefogás van kibontakozóban, nagyon sok helyre eljutott a felhívás, jelentkeznek a segíteni szándékozók, akiket az elkövetkező időkben bemutatunk.
A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából tartanak megemlékezést Kiskunfélegyházán, február 25-én, pénteken 11 órától a vasútállomás előtti téren, a Návay Lajos-emlékműnél. Megemlékező beszédet mond Vincze Zsolt, a Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium történelemtanára.
Rendkívül jól szerepeltek a Kiskunfélegyházi Birkózó SE 12-13 éves versenyzői a Szabadfogású Diák Országos Bajnokságon. Hárman is dőntőbe jutottak és végül ketten magyar bajnokok lettek Somogyjádon, ahol a Kaposvári Sportiskola rendezte az idei szabadfogású OB-t.
A 42 kg-os súlycsoportban Hideg Balázs rendkívüli precizitással győzte le sorban az ellenfeleit, ezzel már másodszor szerzett bajnoki címet.
A 69 kg-osok között Tapodi Norbert ellenállhatatlan volt, szintén minden ellenfelét legyőzte és a bajnoki dobogó tetejére állhatott.
A 85 kg-os súlycsoportban Szécsényi Kornél szép győzelmek után, csak a döntőben maradt alul, így ezüstérmes lett.
Az 50 kg-os Hideg Zita a fiúk között megszerezte az ötödik helyet.
Csapatban a második helyet szerezték meg a félegyháziak.
Edzők: Ván Jenő, Szabó József, Kelemen András és Polyák Dániel
A Kiskunfélegyházi Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Osztálya értesíti a lakosságot, hogy új, 0,4 kV-os villamos légvezeték-hálózat épült Kiskunfélegyházán, a Bikahegyi út Pázsit utcától délre lévő szakaszán. Az új hálózatot az MVM Démász Áramhálózati Kft. a mai nappal (február 24.) feszültség alá helyezte, így a létesítmény megközelítése, érintése életveszélyes és TILOS!
Megkezdődött a Móravárosi bölcsőde építése a Csanyi úton. Az új bölcsődénk egy 28 férőhelyes, több mint 500 m2 alapterületű, kényelmes, tágas és gyermekien izgalmas épület lesz, tele színekkel és játékossággal. Az épülethez és a játszószobákhoz szervesen kapcsolódik a fákkal teli árnyas kert, így a „legkisebb félegyháziak” igazán természetközeli és egészséges környezetben nevelkedhetnek.
A kisgyermekekkel történő biztonságos közlekedésről hallgathattak az anyukák előadást a február 22-i Betűbölcsiben.
A Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtár kéthetente jelentkező programján Fekete-Setény Tamara rendőr zászlós, balesetmegelőzési előadó fontos tanácsokkal látta el a megjelenteket, például az autós gyermekülések biztonságos használatáról, vagy éppen a KRESZ szabályok ismeretének fontosságáról. Hallhattunk arról, hogy a gépkocsikba helyezhető gyermeküléseknek négy kategóriája van a baba súlyát figyelembe véve. Beszélt a kerékpározáskor, és rollerezéskor ajánlott védőfelszerelések kiemelt szerepéréről, valamint a közlekedés közbeni telefonozás, zenehallgatás veszélyeire is felhívta a figyelmünket. Az esemény végén mindenki egy ajándékba kapott láthatósági mellénnyel térhetett haza.
A félegyházi Kis Timike február 22-én ünnepli harmadik születésnapját. Minden bizonnyal ő Magyarország legkisebb súllyal született babája.
Amikor 24 hét 6 napos terhességi idő után sürgősségi császármetszéssel világra jött, súlya nem érte el a 300 grammot, hossza pedig alig haladta meg a 20 centimétert.
Kis János és Tompai Tímea nagyon fiatalon, karateedzésen ismerkedtek meg. A szerelem évekkel később ébredt fel közöttük, amikor – immár felnőttként – újra találkoztak. János kőművesként, Tímea kozmetikusként dolgozott. Mindketten szerették a munkájukat, sokat dolgoztak, és megbecsültek minden együtt töltött időt. 2016-ban költöztek be közös otthonukba, és idővel egyre jobban vágytak gyermekre. Mivel Tímea nehezen esett teherbe, óriási volt az öröm, amikor – gyógyszeres kezelés mellett – állapotos lett.
Tarjányi Sándorné Klárika február 21-én ünnepelte a 90. születésnapját. A mai napig aktív hölgyet Balla László alpolgármester, és Szamosi Endre, a körzet képviselője virágcsokorral, illetve Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával ellátott emléklappal köszöntötte fel.
Molnár Péter természetfotósnak nyílt kiállítása a Móra Ferenc Művelődési Központ aulájában. A tárlatot Kiss Czakó Imre, a Wesel Hugó Fotókör vezetője ajánlotta a közönségnek. A megnyitó után a kiállító művész rövid tárlatlátogatást tartott a megjelenteknek. Az alkotásokat március 1-jéig lehet megtekinteni.
Évközi 7. vasárnap – 2022. február 20.
1. Kedden Szent Péter apostol székfoglalásának ünnepe, szerdán Szent Polikárp püspök és vértanú emléknapja, csütörtökön pedig Szent Mátyás apostol ünnepe lesz.
2. Hétfőn este ½ 6-kor Bibliaóra lesz a Jókai utcai Közösségi Házban. Minden érdeklődőt szeretettel várnak.
3. Kedden és pénteken 9-től 11 óráig van nyitva a Jókai utca 1. szám alatti Karitász bolt. Szeretettel várják az érdeklődőket.
4. Február 24-én, csütörtökön este 6 órakor lesz a Szent Mónika Közösség gyűlése a Jókai utcai Közösségi Házban. Minden édesanyát szeretettel várnak. Szombaton az esti szentmise a Szent Mónika Közösség szándékára mutatják be.
5. Február 27-én, jövő vasárnap az esti szentmisét a Szent József Kör szándékára mondják el, február 28-án, hétfő este ½ 7-kor pedig a Szent József Kör gyűlése lesz a Közösségi Házban.
6. A jövő vasárnapi perselyadományokat a katolikus iskolák javára juttatják el a püspökkari titkárságon keresztül.
Áldott vasárnapot kívánunk mindannyiuknak!
Évközi hetedik vasárnap – 2022. február 20.
1. Hétfőn este 6 órakor lesz a Szent József közösség találkozója a Közösségi Házban.
2. Február 26-án, szombaton délelőtt 10 órakor kezdődik a plébánián a felső tagozatosok és középiskolások felkészítése a hittanversenyre.
3. Február 27-én, vasárnap este a szentmise után Szatmári Imre, a templom volt kántorának szerzői estjét hallgathatják meg.
4. Február 28-án, hétfőn este ½ 6-kor, a szentmise után „A kommunizmus egyházi áldozatai” címmel Hajagos Csaba történész tart előadást a Közösségi Házban. Szeretettel várnak minden érdeklődőt.
5. Nyári tábort szerveznek felső tagozatos hittanosoknak július 4. és 9. között a Pest megyei Vámosmikolára. Mivel több tervezett helyen még nincs meghirdetve a belépőjegyek ára, ezért csak hozzávetőleges részvételi díjat tudnak mondani. Ez 30-35 ezer forint, teljes ellátással. Előlegként 15 ezer forintot kell befizetni. Érdeklődni és jelentkezni lehet a hitoktatóknál.
6. Egyházközségi zarándoklatot szerveznek Medjugorjéba július 18. és 22. között. Részletes tudnivalók a templomi hirdetőtáblán olvashatók. Érdeklődni és jelentkezni lehet a plébánián, 40 ezer forint előleg befizetésével.
A Kiskunfélegyházi Városi Tanács az 1960-as, 1970-es években igyekezett kielégíteni az újépítésű, belvárosi lakások iránti megnövekedett keresletet. A városközpont egyik frekventált részén, a Mártírok útja elején, illetve a Mártírok útja és a Kossuth utca sarkán ideális és alkalmas hely kínálkozott erre. Az itteni öreg házak szanálása után megkezdődött egy, két tömbből álló, háromemeletes, összesen 98 lakást magában foglaló kis „lakótelep” építése.
A Kiskunfélegyházi Városi Sportcsarnokban február 18. és 20. között rendezik meg az Asztalitenisz Diákolimpiai döntőjét a Magyar Diáksport Szövetség, a Magyar Asztalitenisz Szövetség, valamint a Bács-Kiskun Megyei Diák- és Szabadidősport Egyesület szervezésében. A rendezvény célja az asztalitenisz sportág népszerűsítése az iskoláskorú tanulók körében, az utánpótlásbázis szélesítése, és persze a sportolók számára a játék, a megmérettetés lehetőségének megteremtése.
Télűző Városi Farsangra várták az érdeklődőket február 19-én, szombaton délután. A maskarás felvonulás a Langaléta Garabonciásokkal az élen a Kossuth ABC elől indult, 15 órakor.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának és a Móra Ferenc Művelődési Központnak a szabadtéri hagyományőrző rendezvényére nagyon sokan kilátogattak, népes menet kísérte utolsó útjára a télboszorkát. A banya egy vászontáskát viselt, ahová a városlakók bánatcéduláikat elhelyezhették. Erre bármit rá lehetett írni, amitől szabadulni szeretnénk: rosszkedvet, hitelt, betegséget, de még a Covidot is rávezették a listára, hogy aztán a télboszorkával együtt ezek is csak rossz emlékek legyenek a későbbiekben.
A boszorkát a Béke-téren egy máglya várta, ahol a Langaléta Garabonciások parádés előadása után elégették, vele együtt lett a tűz martaléka a tél utolsó erőlködése is, a megsemmisült bánatcédulák pedig a hagyomány szerint biztosítják az örömöt nekünk az év további részében.
Az esemény befejezéseként a vállalkozó szellemű résztvevők Kátai Tiborral és a Padkaporos Néptáncegyüttessel körbetáncolták a tüzet, kifejezve örömüket a tél vége miatt. A talpalávalót a POR zenekar húzta.
70 címmel Szatmári Imre szerzői estjére várják az érdeklődőket február 27-án, vasárnap, 18 órakor a Szent István Templomba. Az est szervezője a Palestrina Kamarakórus.
– Ezek az alkalmak arra valók, hogy az ember átgondolja az elmúlt éveket, évtizedeket. Csak hálával tudok visszagondolni, hiszen nagyon sok mindent kaptam – mondta Szatmári Imre az esemény előtti beszélgetés alkalmával.
A városi könyvtár parkolójában disznótor várta a félegyháziakat a Mezgé diákjai és oktatóik jóvoltából. Reggel a kiérkező vendégeket sült vérrel és májjal kínálták, később asztalra került a hurka, a kolbász és a finom sült húsok is. Dél körül volt orjaleves és töltött káposzta is, ahogy az a hagyományos disznótorokon lenni szokott. A szakemberek bemutatót tartottak a disznó felbontásáról, és szakmai magyarázatot is adtak minden mozzanathoz. A rendezvénynek nagy sikere volt, hiszen sok-sok család érdeklődő járta körbe a felállított sátrakat és jó étvággyal fogyasztották a felkínált ételeket.
Farsangi családi délelőttöt tartottak február 19-én, a délelőtti órákban, a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtár gyermekrészlegében.
Az eseményre nagyon sok kisgyerekes család ellátogatott, akik együtt játszottak, meséskönyveket olvasgattak, vagy éppen, ha kedvük támadt, farsangi maszkokat, figurákat készítettek közösen az önkéntes diáksegítők útmutatásával.
V. B.
A házasság hete keretében Uhl Veronikának és Adányi Mihálynak, az I love utazás oldal létrehozóinak egyéves európai, Lakóautós körút a Covid idején című képes, filmes úti beszámolóját hallgathatták meg az érdeklődők a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban, február 17-én. A vendégeket Bense Zoltán hegymászó, tanár, a sorozat házigazdája mutatta be a közönségnek. Az előadók beszámolójukat rengeteg fotóval, videóval és drónfelvétellel tették színessé.
A Házasság hete programsorozathoz kapcsolódva különböző korú párokkal készítettünk interjút arról, hogy mi a hosszan fenntartható kapcsolat titka, illetve, milyen praktikákkal hidalják át a konfliktushelyzeteket.
Dr. Gyöngyösi Bianka és Csiszér Tivadar már majdnem tizenegy éves házasok. Három gyönyörű fiú boldog szülei. Gyerekkorukban ismerkedtek meg egymással, amiből egy évtizeddel később örökre szóló kapcsolat alakult ki.
Bianka még az állatorvosi egyetemre járt, amikor egy táncházban újra összetalálkoztak az eredetileg budapesti Tivadarral. Körülbelül hét hónap randevúzás, és sok-sok beszélgetés után örök hűséget fogadtak egymásnak. Úgy indultak neki – meséli Tivadar –, hogy ha kell, csokiparánnyal és ásványvízzel is megrendezik. Nem láttak semmi lehetetlent az esküvőre vonatkozóan, de végül nagyszabású, pazar lakodalom lett.
A család mindenben támogatta az akkor húszas évei közepén járó fiatalokat, akik – befejezve a tanulmányokat – elérkezettnek látták az időt a családalapításra. Néhány előttük álló példán felbuzdulva sok gyereket szerettek volna. Biankának ugyanis öt testvére van, édesanyjuk a család összetartó erejeként teljesítette ki életét. Tivadarnak ugyan egy húga van, de a felesége által belekóstolhatott a népes család életébe, és követendőnek találta azt.
Bianka és Tivadar hisznek abban, hogy a jó kapcsolatban fontos szerep jut a kommunikációnak. Ugyanakkor – mint mondják – ők nemcsak egymással, hanem Istennel is elköteleződtek.
Bár úgy tapasztalják, hogy a világ felszínessége, gyorsasága nem kedvez a párkapcsolatoknak, ők mégis kitartanak amellett, hogy a fogadalmukban kimondott szavak örök pecsétet jelentenek közös életükön. S ha adódnak is nehézségek – és persze, hogy adódnak –, az egymás iránti tisztelet, a feltétel nélküli elfogadás élethosszig tartó kötelék közöttük.
A gyermekek a közúti közlekedés legvédtelenebb és legveszélyeztetettebb szereplői. Veszélyeztetettségükhöz az is hozzájárul, hogy a közlekedés szabályait még nem ismerik, s veszélyérzetük, veszélyfelismerő képességük még nem alakult ki, nem megfelelő, éppen ezért napjainkra a legkisebbek védelme a legfontosabb közlekedésbiztonsági feladatok egyikévé vált.
Különösen izgalmas eseménysorozattal várja Bács-Kiskun megye az érdeklődőket a Petőfi-emlékévekhez szorosan kapcsolódva, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emléknapján. Többek között erről is szó esett azon a szakmai megbeszélésen, amit Kiskőrösön tartottak, február 16-án.
A János Vitéz Látogatóközpontban ült össze a Petőfi 200 szervezői stábja, hogy a projekt részleteiről egyeztessen. A 200. évforduló kiváló alkalmat szolgáltat rá, hogy a költőzseniről méltó módon, mégis: életművét kicsit leporolva, személyét aktualizálva emlékezzünk meg. A feladatok strukturálása és a szakmai gyorstalpaló után a kampány új arculati kézikönyvét is bemutatták.
Ahogyan az a projekt egészére jellemző, a kézikönyvet is átjárja az innovatív ötleteknek teret adó lazaság. Napszemüveg, bajusz és baseball-sapka is helyet kapott a lendületes anyagban. Végül az együttműködés szakmai vezetői ismertették az egyes települések izgalmasabbnál izgalmasabb márciusi programkínálatát.
A kiskunfélegyházi Palestrina Kamarakórus tisztelettel meghív minden Érdeklődőt Szatmári Imre szerzői estjére 2022. február 27-én (vasárnap) 18 órára a Szent István templomba.
A koncert fővédnöke és megnyitója: Zemlényi Katica karnagy, a Magyar Kultúra Lovagja, a KÓTA Felnőtténekkari Szakbizottságok elnöke.
Fellépnek:
Kiskunfélegyházi Zenebarátok Kórusa, Vili Balázs vezényletével
Balázs Árpád AMI vonószenekara, Hegyesi Judit vezetésével
Palestrina Kamarakórus, Szatmári Imre vezetésével,
Gárgyán Ildikó és Fazekas Tamás (szólóének)
Bolla Julianna (zongora, orgona)
A belépés díjtalan.
A kiskunfélegyházi Padkaporos Táncegyüttes majdnem 25 éves múltra tekint vissza. Jelenleg három aktív csoportja van: a Pitypang csoport, a 4-12 éves korosztály számára, a Padkaporos csoport, a 13 éves kor felettieknek, és a Naprózsa csoport, amely a néptáncot, néphagyományokat kedvelő felnőtteket hívja soraiba. Folyamatosan bővülő csoportjaikba szeretettel várják az új, táncoskedvű és -lábú gyerekeket, ifjakat, felnőtteket a Pázmány utca elején található közismert próbatermükbe.