Heti online sajtófigyelő 2024.02.09-02-16.
Alig egy éve kezdett el profi steaksütő versenyekre járni a kiskunfélegyházi Tarjányi András, máris az ország, sőt, Európa legjobbjai közé küzdötte fel magát. Másik öt versenyzővel együtt ő képviselheti hazánkat márciusban a texasi steaksütő világbajnokságon.
Borítókép és további fotók: Tarjányi András
Gyorsan felívelő hobbijáról nagy lelkesedéssel mesélt a megyei hírportál munkatársának.
Tarjányi András az elmúlt évben 11 versenyen vett részt, ebből 4 győzelemmel zárult. Hét hónap alatt mintegy 20 ezer kilométert utazott, 6 országban versenyzett és a 4. helyen zárta az európai mezőnyt. Röviden így lehetne összefoglalni első versenyszezonját, amelyben végig támasza volt felesége, Tarjányiné Dobák Nóra.
A nyelvi készségek, nyelvi kreativitás, helyesírás, nyelvhelyesség, szókincs, anyanyelvi érdekességek, szabályos és a szép nyelvhasználat szerepelnek a „Nyelvész” Anyanyelvi Tanulmányi Verseny témáiban. A kitűzött célok közt szerepet kapott az igényes és helyes nyelvhasználat elsajátítása, a nyelv sokszínűségének megismertetése, az érdeklődés felkeltése anyanyelvünk szépségei iránt, a nyelvi hagyományok ápolása.
29 napirendi pontot vitatott meg Kiskunfélegyháza város képviselő-testülete a február 14-én, szerdán megtartott ülésén. A grémium egyebek mellett elfogadta a város 2024. évi költségvetését.
A városi könyvtárban látogattak kulturális programként a Batthyány Lajos Általános Iskola 5. a osztályos tanulói. Az előadóteremben megtekintették az osztálytárs, Réczi Levente Sándor édesanyjának, „A szép Félegyháza” címmel megjelent fotókiállítását, ahol maga az alkotó várta a gyerekeket.
Görög Anita képei egy rövid utazásra kalauzolják el a nézőket, számára viszont egy hosszabb belső utazást jelentenek tele inspirációval, tettvággyal, alkotói vággyal, így megérezhette, hogy mi az igazán fontos maga körül. Anita elmondta, hogy mindig a harmónia, az idill megragadására törekedett. A fények és az évszakok színeinek tudatos használatával hétköznapinak tűnő városi jeleneteket, élethelyzeteket fotózott a rá oly jellemzően letisztult, de romantikus szemlélettel.
A Batthyány Lajos Általános Iskola 5. a osztályos tanulói kulturális programként ellátogattak a Petőfi Sándor Városi Könyvtárba.
Az előadóteremben megtekintették az osztálytárs, Réczi Levente Sándor édesanyjának, „A szép Félegyháza” címmel megjelent fotókiállítását, ahol maga az alkotó várta a gyerekeket.
Firkaklub indult januárban a Kiskunfélegyházi Nyugdíjas Klubok Egyesületének programjai között a Szakmaközi Művelődési Házban.
A klubot Bense Ilona vezeti, kéthetente szerdánként találkoznak 15 órai kezdettel. Február 14-én jártunk a foglalkozáson, ahol a részletekről a klubvezetőt kérdeztük.
Ilona elárulta, hogy 7-8 éve, egy betegség után kezdett el először a színezéssel foglalkozni, majd később a rajzolás felé mutatott nagyobb érdeklődést. Olyannyira, hogy Szegeden egy képzésen is részt vett, ahol a Zentagle-stílussal ismerkedett meg részletesebben.
A Zentagle egy nagyon népszerű újfajta művészeti ág, javarészt a pillanatnyi inspirációból fakadóan művelik. Nem igényel semmiféle előképzettséget, az alkotás során jellemzően fekete-fehér nonfiguratív képek készülnek. A minták ismétlődnek, sormintaszerűek, ami nagy koncentrációt igényel és ez által egy úgynevezett flow élményt él át készítője, ahol az itt és most érzés dominál.
A klubvezető hangsúlyozta, hogy a finommotorika fejlesztése mellett az alkotás öröme is nagyon jó hatással van rájuk. Kellemes környezetben, vidám hangulatban alkotnak kéthetente szerdánként, a foglalkozásokra szeretettel várnak minden érdeklődőt.
Dobogón végzett a Batthyány Lajos Általános Iskola „Napos csibék csapata” Kecskeméten, a Bolyai Természettudományi Csapatverseny Dél-Hunnia körzeti fordulójának 5. osztályos kategóriájában. Nógrádi Lina és csapattársai, Konkoly Lilla Márta és Szólya Borbála 5.z osztályosok 3. helyezést értek el. Felkészítő tanáruk, Vargáné Oláh Zsuzsanna Judit tanári fődíjban részesült a helyi szervezők által.
– Az önkormányzati ciklus lassan a végéhez közeledik. Covid-járvány, háború, energiaválság, infláció kísérték végig az elmúlt öt évet. Kollégáimmal – akikkel a város működéséért felelősséggel tartozunk – épp úgy hozzuk meg döntéseinket, mint egy felelősséggel gondolkodó család: ésszel, biztonságra törekedve azt a pénzt fordítjuk fejlesztésre, környezetünk szépítésére, életminőségünk javítására, amit félre tudunk tenni. Mint 10 év óta mindig, 2024-ben is szinte az utolsó fillérig Félegyháza fejlesztésére költjük szabad forrásainkat – mondta Csányi József polgármester az esztendő terveiről és az elmúlt évek nagy jelentőségű, a jelent is formáló eseményeiről, azok következményeiről folytatott beszélgetésünkkor.
Ismét ellátogatott városunkba a Házasság hete programsorozat keretében Pál Feri atya, római katolikus pap és mentálhigiénés szakember. A február 15-ei rendezvényt a Móra Ferenc Művelődési Központban tartották, ahol az előadó a munkahelyi és magánéleti kiégés állapotairól és kezeléséről tartott előadást.
Borítókép és további fotók: Nagy Gergely
Az előadó a maga könnyed stílusában elmondta, a modern élet gyors üteme és a folyamatos elvárásoknak való megfelelés gyakran vezet munkahelyi és magánéleti kiégéshez. Ez a jelenség komoly hatással lehet az egyén egészségére, boldogságára és produktivitására is. Fontos megérteni a kiégés okait és lehetséges kezelési módjait annak érdekében, hogy egyensúlyt teremtsünk az élet különböző területein.
Harmadik alkalommal várta az óvodásokat iskolaváró foglalkozására a Batthyány Lajos Általános Iskola, február 12-én. A programsorozat célja, hogy a nagycsoportos korú óvodások minél hamarabb megbarátkozzanak az iskolával, életük következő helyszínével.
A harmadik foglalkozáson a harmadikosok farsangi felvonulását láthatták az ovisok. A 2.a osztály pingvinjei farsangi táncot lejtettek, míg a 3.z a nyári forróságba repítette el a nézősereget. Az ovisok így betekintést nyerhettek az iskola farsangi hangulatába, közben énekeltek, játszottak, majd kézműves foglalkozás keretében farsangi kalapot készítettek az iskolás gyerekekkel és a tanító nénikkel. A végén az „Itt a farsang, áll a bál” zenéjére közös farsangi tánccal zárták a látogatást.
Forrás: batthyanysuli.hu, Tóth-Horti Zsuzsanna
Juhász István, városunk díszpolgára, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület tiszteletbeli tagja tartott előadást Móra Ferenc halálának 90. évfordulója alkalmából „Nem vagyok csillag, csak rőzsetűz, de az, amíg ég, meleget tud adni egyszerű embereknek” címmel. A teltházas eseményre a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban került sor február 15-én, csütörtökön.
A megjelenteket Kállainé Vereb Mária, a könyvtár nyugalmazott igazgatója, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület elnöke köszöntötte, külön kiemelte a diákokat, akik részvételét örömtelinek nevezte. A Móra-emlékév kapcsán felelevenítette az elmúlt napok eseményeit, majd Juhász Istvánnak adta át a szót.
Juhász István is örömének adott hangot a sok fiatal láttán. Ahogy fogalmazott, 35 éves előadói munkásságának ez lesz a koronája, hiszen ennyi fiatal hallgatósága még nem volt. Jobb emberré lesz az, aki Mórát olvas – tudtuk meg tőle, a mondat pedig az este folyamán többször is elhangzott.
– 90 éve, február 8-án, ami csütörtöki napra esett, 8 óra előtt 5 perccel szegedi otthonában elhunyt Móra Ferenc, városunk szülötte. 55 éves volt, tele volt tervvel, regényeket akart írni, ám ez mind csak terv maradt. Halála szíven ütötte a kortárs írókat, a szellemi élet nagy embereit. Szinte mindenki írt róla nekrológot, többi között Móricz Zsigmond, Karinthy Frigyes, Sík Sándor vagy Tamási Áron – kezdte előadását a tanár úr.
Februártól új szolgáltatással bővült a Petőfi Sándor Városi Könyvtár kínálata. A bibliotéka számítógépes nyilvántartása, a katalógusa már nemcsak asztali gépről vagy laptopról érhető el, hanem tabletről és okostelefonról is egy applikáció segítségével.
Az Android operációs rendszert használók a TextLibApp ingyenes letöltésével élhetnek ezzel a lehetőséggel. A katalógusban bárki kereshet, az intézménybe be nem iratkozottak is. Az érvényes könyvtári tagsággal rendelkező olvasók ennél sokkal több funkciót vehetnek igénybe, pontosan azokat, amelyeket a webes felületen már megismertek (https://www.psvk.hu). Így megtekinthetik olvasói állapotukat, hosszabbíthatnak, előjegyezhetnek. A Polcom funkcióval a katalógusban már megtalált, olvasni kívánt dokumentumokról készíthetnek listát saját maguknak. Az adatokat érdemes rendszeresen frissíteni, hogy mindig naprakész információkat mutasson az alkalmazás.
Megkezdődött a Horváth Zoltán utca első szakaszának felújítása. Napközben átmenetileg lezárják az érintett részt, az esti órákban pedig ráengedik a forgalmat.
Még tavaly novemberben fogadta el a képviselő-testület a Horváth Zoltán utca Attila utca felőli, 111 méter hosszú, rendkívül rossz állapotú szakaszának burkolat-felújításáról szóló előterjesztést, amiben az állt, hogy az érintett útfelület egyenetlen, toldozott-foldozott, bitumenhiányos, egységesen lesoványodott, kátyús. A burkolat lokális javítása már műszakilag és gazdaságilag sem indokolt.
Ennek figyelembevételével az a döntés született, hogy a beruházás során megtörténik egyrészt a meglévő aszfaltburkolatú út újjáépítése és társasházak felőli oldalában található parkolók és járdák is megújulnak. A kivitelezés során a meglévő garázsbejárók helyreállítására is megtörténik.
A kivitelezés a napokban megkezdődött, ami – a Kiskunfélegyházi Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Osztályának tájékoztatása szerint – a Horváth Zoltán és Attila utcán közlekedő gépjárműforgalmat érintően az alábbi forgalomkorlátozásokkal jár:
A Horváth Zoltán utca 2-8. között végzett útfelújítási munkálatok miatt 8 és 16 óra között teljes szélességében lezárják az Attila utca és Horváth Zoltán utca összekötő szakaszát. 16 óra után a lezárást feloldják, de ezúton is tisztelettel arra kérik a közlekedőket, hogy csak indokolt esetben és körültekintően vegyék igénybe az említett útszakaszt. A kivitelező a közlekedők megértését, együttműködését és türelmét kéri.
Egy megcsonkolt diófa okán kereste fel szerkesztőségünket félegyházi olvasónk, Bereczki István. Elpanaszolta, hogy Majsai úti társasházuk udvarán egy több mint hatvanéves diófát nyestek meg avatatlan kezek a napokban a közös képviselő megbízásából. Az elvégzett szakszerűtlen munka okán a fa olyan mértékű károsodást szenvedett, ami miatt nem biztos, hogy túl éli a nyesést. Mivel az eset nem egyedi, megkerestük a városi főkertészt, Nagy Ágnest, aki tanácsaival arra szeretné ráirányítani a figyelmet, hogy metszés és csonkolás helyett tanuljuk meg helyesen ápolni a fákat, hiszen azok jelenthetik az élhető jövőnk környezeti feltételeit.
Kiskunfélegyházára érkezik a Terror Háza Múzeum nemrég indított országjáró körútja, a „Házhoz megy a múzeum” című programja. Rabszolgasorsra ítélve címmel Lakatos Dorina, a Terror Háza Múzeum történésze tart rendhagyó történelemórát a Móra Ferenc Gimnáziumban február 28-án, szerdán 10:40-től.
Válogató versenyen vettek részt Kecskeméten az ország legjobb serdülőkorú birkózói. A Balla József Emlékverseny keretében rendezték az év első szabadfogású válogatóját az U15-ös korosztály számára. A verseny az első állomása volt annak, hogy ki öltheti magára a címeres mezt májusban, a görögországi Loutrakiban rendezendő serdülő Európa-bajnokságon.
A Veled a Városunkért Egyesület képviselő-csoportja sajtótájékoztató keretében mutatta be a Kiskunfélegyháza város 2024-es költségvetéséhez benyújtott javaslatcsomagját, február 12-én, hétfőn. Az eseményen megjelent Kis-Szeniczey Kálmán frakcióvezető, Németi Hajnalka, az egyesület elnöke és Horváth Tamás önkormányzati képviselő.
Móra Ferenc műveiből rendeztek szavalóversenyt alsó tagozatos diákoknak február 8-án, csütörtökön a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. Az esemény a Móra Ferenc Emléknapok programsorozat eleme volt, ahová a város és a környék általános iskoláiból vártak jelentkezőket. A részletekről Kállainé Vereb Mária, a Móra Közművelődési Egyesület elnöke számolt be.
Szép eredmények születtek a Kecskeméti Bolyai János és Katona József Gimnázium által 8. osztályos tanulók részére meghirdetett nyílt matematika háziversenyeken.
A Batthyány Lajos Általános Iskola tanulóinak eredményei a következők:
Konkoly János Csongor 8.z 11. helyezés, Kis Barnabás 8.a 11. helyezés, Kiss Ramóna 8.a 13., Farkas Nóra Izabella 8.a 15., Borsos Dávid 8.a 16., Hideg Balázs 8.a 16., Zámbó Márk Szebasztián 8.a 20.
A Katona József Gimnázium 2 fordulós nyílt matematika háziversenyt hirdetett meg 7-8.osztályos tanulók részére, amelynek első fordulójára még tavaly novemberben került sor. A Batthyány Lajos Általános Iskolából 14 tanuló jelentkezett, a 2. fordulóra pedig 4 diákot hívtak be a január 15-én megtartott végső megmérettetésre.
Az eredményhirdetésre február 12-én került sor, amelyre Kis Barnabás 8.a osztályos tanulót hívták be, aki ez előkelő 7. helyezést érte el a mintegy 100 induló versenyzőből. Az eredményhirdetés után a díjazott versenyzőket és kísérőiket matematikai társasjátékokkal, térbeli logikai fejtörőkkel fogadták. Felkészítő tanárok: Rádiné Petróczi Mária Márta, Szederkényi Barbara.
Forrás: Szederkényi Barbara, batthyanysuli.hu
Farsang utolsó hétvégéjén, február 10-én, immár tizedik alkalommal adott otthont a vőfély-zenész találkozónak a Constantinum Sportcentrum.
A Batthyány Lajos Általános Iskola 1. osztályos tanulóinak aktív részvételével zajlik a „Közlekedjünk Együtt Vigyázzunk Egymásra” program.
Az eddigi foglalkozásokon játékos formában ismerkedtek a gyalogos és kerékpáros közlekedés szabályaival. A kis nebulók a közlekedési alapszabályokat gyakorolták, oktatófilmeket néztek közösen. Az előzőekben szituációs játékok, terepgyakorlatok, feladatlapok, színezők segítették az ismeretek élményszerű, gyakorlati elsajátítását.
Az Árpád utca közel háromszáz méteres szakasza kapott szilárd burkolatot Petőfiszálláson a Magyar Falu Program csaknem 14 millió forintos támogatásával
A beruházásnak köszönhetően akadálytalanná vált a település központjában levő iskola, óvoda, bölcsőde, rendelő elérése a tanyavilág érintett szegletéből.
A petőfiszállási lakosság kétharmadának a tanyavilágból kell naponta eljutni a központban található közintézményekbe. Az Árpád utca közel háromszáz méteres szakaszának szilárd burkolattal való ellátásával a tanyán élők mindennapjai érezhetően könnyebbé válnak.
Február 10-én Miskére utazott a Koppányok 5 fős csapata, a Foktői Éjsólyom Sport és Kulturális Egyesület által szervezett 3 dimenziós teremíjász versenyre. Az eseménynek a Miskei Sportcsarnok adott otthont. A 12 lőállásos pályán, a 3D állatcélokat többségében 20 méter körüli távolságra helyezték ki, amelyekre 2 körben kellett lőni.
Eredmények:
Modern pusztai íjjal: Bicskeiné Csányi Mária 1., Kiss Tibor 3., Szeibert Imre 4., Csatlós Norbert 6. helyen végzett.
Vadászreflex íjjal: Tóth Milán 3. helyezést ért el.
Február 11-én Fekete Boglárka Pestszentimrén versenyzett, a Kastély Kupa IFAA versenyen, amely egy 3 részből álló sorozat utolsó fordulója volt. A versenyt a Kastélydombi SE szervezte. Boglárka a fiatal felnőtt kategóriában lőtt, tradícionális reflex kategóriában. A megmérettetésen 18 méterre kihelyezett 40x40 cm-es lőlapokra kellett lőni, 2x6 körben, körönként öt vesszővel. Boglárka az első helyet szerezte meg ezen e versenyen.
Kis Mónika
Koppány íjász
A szép Félegyháza címmel Görög Anita fotográfus kiállításának megnyitója volt január 19-én, pénteken a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. A tárlatmegnyitó egyben Kiskunfélegyháza várossá nyilvánításának 250. évfordulója alkalmából indult rendezvénysorozat nyitóeseménye is volt. A megjelenteket Vargáné Rácz Judit, a programsorozat háziasszonya köszöntötte, aki kollégaként, barátként személyes hangvételű beszédében mutatta be Görög Anita fotográfust.
Megnyitott a Pozitív tér a könyvtárban
Pozitív tér néven új előadás-sorozat indult a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. Az első eseményre február 14-én, szerdán, került sor, dr. Domján Mihály pszichológus Derűvel és önbizalommal a mindennapokban című előadásával. A megjelenteket Abonyi Szilvia, a könyvtár igazgatója köszöntötte, majd átadta a szót Wolnerné Vidéki Szilviának, az est házigazdájának.
Wolnerné Vidéki Szilvia életviteli fejlesztő, coach köszöntő beszéde elején Böjte Csaba szavait idézte: – Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé.
A folytatásban megköszönte a megjelenteknek, hogy eljöttek és hisznek vele együtt abban, hogy a világnak és személyesen mindannyiunknak is óriási szükségünk van a pozitív gondolatokra, a szeretet kifejezésére és áramoltatására. – Szükségünk van a mindennapokban tényleg okos gondolatokra, segítő társakra, amelyek, és akik éppen egy élethelyzetben vagy egy adott elakadásunkban tudnak minket felemelni, biztatni, új szemléletmódot vagy új irányt mutatni – fogalmazott.
Megköszönte az együttműködést a Petőfi Sándor Városi Könyvtárnak és az igazgatónak, Abonyi Szilviának. A megjelenteknek elárulta, hogy a következő időszakban, havonta egyszer, mindig olyan előadásokat hallhatnak, ahol valamilyen pozitív szemléletről, gondolkodásmódról, mentális és testi egészségünk megőrzéséről lesz szó, amelyre nagyon nagy szükségünk van. Dr. Domján Mihályról elmondta, hogy az eseménysorozat szervezése kezdetén először jutott eszébe, mint lehetséges előadó. Úgy véli, hogy az országosan ismert, kiskunfélegyházi szakember közreműködésével méltó módon indult el a rendezvénysorozat.
Ülésezett a városüzemeltetési és környezetvédelmi, a művelődési és szociális, a jogi és a gazdasági bizottság február 12-én és 13-án, a városháza tárgyalójában, hogy előkészítsék és megvitassák a február 14-ei képviselő-testületi ülés napirendi pontjait.
– A városüzemeltetési és környezetvédelmi bizottság az egyebekkel együtt hét napirendi pontot tárgyalt. Döntés született arról, hogy a Fidó Bácsi Közhasznú Alapítvány az eddigi 10 millió forint helyett 15 millió forintnyi támogatást igényelne. Ennek indoklása, hogy az elmúlt időszak áremelkedései miatt a rezsiköltségek, bérek, felhasznált eszközök, gyógyszerek és állategészségügyi szolgáltatások, üzemanyagár és karbantartási költségek nagymértékű terhet jelentenek az alapítványnak. Ezen felül előterjesztést született a városfejlesztési feladatok ellátásról is. Az egyik a Dózsa György utca felújítását célozza meg, ahol az egyenetlen, repedezett aszfaltburkolatot tervezzük megerősíteni és részben lebontani. A második projekt a Felsőtemető ravatalozójának és környezetének újjáépítéséről szól. Az elavult épület teljes körű átalakítása és bővítése várható, beleértve egy új tetőt, térkőburkolatot, műhelyt, gépjárműbeállót és modernizált belső helyiségeket. A kivitelezések terveink szerint 2024-ben megvalósulhatnak. Megépül továbbá egy önálló kerékpárút is a Csanyi út és a Szentesi út közötti szakaszon. A kivitelezés várhatóan 2024-ben kezdődik. Végezetül bizottságunk döntött önkormányzati bérlakások hasznosítása tárgyában is – foglalta össze a napirendi pontokat Bense Zoltán bizottsági elnök.
A Móra-emlékévben is szeretettel vár minden érdeklődőt a Petőfi Sándor Városi Könyvtár és a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület. Következő programjuk február 15-én, csütörtökön 17 órakor kezdődik a Hattyúházban.
A farsang hete az egyik legizgalmasabb hét a Waldorf-iskolások életében. Egész héten furcsábbnál furcsább dress code alapján jönnek ilyenkor iskolába diákjaink és tanáraink, amit iskolaszerte plakát hirdet. A telet sok-sok mosollyal, hahotázással űzzük el.
Egyik nap pizsama, másik nap kalap volt az előírás, de nagyon várták már a „furcsa frizura napot” is. Nagy hahotázással fogadták egymást az iskolakapuban. Apró fonatok, copfocskák tették mássá a megszokott arcokat. Legnagyobb sikere talán a táska nélküli napnak volt, amikor bármi másban hozhatták felszerelésüket, mint iskolatáskában. A legkreatívabbak kosárral, hűtőtáskával, szatyorral, bőrönddel és szerszámos táskával érkeztek, a legfifikásabbak szó szerint értelmezték a felhívást, se táskát, se könyvet nem hoztak magukkal.
A nyelvi készségek, nyelvi kreativitás, helyesírás, nyelvhelyesség, szókincs, anyanyelvi érdekességek, szabályos és a szép nyelvhasználat szerepelnek a „Nyelvész” Anyanyelvi Tanulmányi Verseny témáiban. A kitűzött célok közt szerepet kapott az igényes és helyes nyelvhasználat elsajátítása, a nyelv sokszínűségének megismertetése, az érdeklődés felkeltése anyanyelvünk szépségei iránt, a nyelvi hagyományok ápolása.
Nagyon szép eredményeket értek el a Kiskunfélegyházi Batthyány Lajos Általános Iskola tanulói a Nyelvész Anyanyelvi Verseny Bács-Kiskun vármegyei fordulójában.
A Csend színei címmel Horváth Ildikó, festőművész alkotásaiból nyílik kiállítás február 16-án, pénteken 17 órakor a Móra Ferenc Művelődési Központban.
Új előadás-sorozat indul a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban Pozitív tér – életmód és siker közösség néven. Az első eseményre február 14-én, szerdán, 17:30-kor kerül sor, amikor dr. Domján Mihály pszichológus lesz az intézmény vendége. A szakpszichológus előadásának címe: Derűvel és önbizalommal a mindennapokban.
Az eseménysorozat megálmodója Wolnerné Vidéki Szilvia, aki pedagógusi és vezetői pályáját hagyta el, hogy egy korábban megszerzett képesítésével tudjon többet foglalkozni. Életviteli fejlesztőként az előadások házigazdája lesz, örömmel mesélt a következő hónapok terveiről.
– Az emberek segítése és lelki emelése régóta szívfeladatom és miután meghoztam a döntést, hogy a pedagóguspályának búcsút intek, formálódott bennem a belső igény közösségformálás témájában, ahol az embereknek a segítségére lehetünk. Én azt veszem észre, hogy az emberekben egyre nagyobb az igény az önfejlesztésre, az életviteli tanácsokra, lágy fejlesztésre. A Pozitív tér a szó nemes értelmében értendő, ezekre az előadásokra olyan embereket várunk, akik életében a pozitív szemléletmód, az életigenlés, az életüknek több területen való jobbítása az alapvető belső igényük. Nagyon sokfelől kapunk támadásokat, amelyekkel sok esetben nehéz megbirkózni. A segítő szakemberek gondolatai által próbálunk egy kicsit segítséget nyújtani az előadás-sorozattal.
Farsang utolsó hétvégéjén, február 10-én, immár tizedik alkalommal adott otthont a vőfély-zenész találkozónak a Constantinum Sportcentrum.
A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából tart megemlékezést Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata február 23-án, pénteken 10 órától a vasútállomásnál található Návay Lajos-emlékműnél.
Február 10-én és 11-én, Százhalombattán rendezték meg a Rövidpályás Szenior Országos Úszóbajnokságot, amelyen a Kiskun Vízi és Szabadidő SE nyolc taggal vett részt a bajnokságon, jó szerepléssel – mondta el lapunknak Ónodi László csapattag.
1. Hálásan köszönik mindazok segítségét és munkáját, akik az egyházközségi vőfélybál előkészítésében és megszervezésében részt vettek, Isten fizesse meg szolgálatukat! Hálásan köszönnek minden támogatást és felajánlást!
2. Hétfőn este 17.30-kor Bibliaóra lesz a közösségi házban, szeretettel várják a testvéreket.
3. Február 13-án, kedden Fatimai napot tartanak, déli 12 órakor ünnepi szentmisét mutatnak be a családokért és a Fatimai Szűz tiszteletére. Előtte fél 12-től a rózsafüzért imádkozzák a templomban. A Mária Tisztelők Köre betegség miatt kivételesen nem tart gyűlést.
Évközi 6. vasárnap – A betegek világnapja – 2024. február 11.
1. Vasárnap délután 4 órakor kezdődik a Rózsafüzér Társulat találkozója.
2. Február 13-án, kedden az esti szentmise után húzzák fel a nagyböjti oltárképet.
3. Február 14-én, szerdán hamvazószerda lesz a húsvéti előkészületi idő első napja, szigorú böjti nap. A reggeli szentmisében lesz a hamuszentelés és a hamvazás.
4. Nagyböjtben minden héten, pénteken és vasárnap az esti szentmise után keresztutat végeznek.
5. Február 17-én, szombaton délután 2 órakor jegyesoktatás lesz a közösségi házban.
6. Jövő vasárnap nagyböjt első vasárnapja lesz, a szentmisék végén lesz hamvazás azok részére, akik szerdán nem tudnak elmenni.
7. A házasság hete rendezvénysorozat keretében a szentmisék végén külön áldást adnak a házas- és jegyespároknak.
Sok embert vonzott a kellemes tavaszi időjárás a VI. Mezgés Farsangi Disznótorra, február 10-én. A könyvtár mögötti parkolóban találkozott a gasztronómia és a hagyományőrzés: a látogatók megkóstolhatták a klasszikus falusi ételeket, mint a sült hurkát, a kolbászt, a májat, a kihagyhatatlan hagymás vért és még sok finomságot, de abba is betekintést kaptak, hogyan készülnek ezek az ínyencségek.
Már reggel 9 órakor megtelt a helyszín a reggeli és későbbi ebédre váró vendégekkel. Kicsit később megjelent a nap főszereplője, a már korábban levágott mangalica, majd az iskolás diákok elkezdték a perzselését, feldolgozását. A falusi disznótoros hangulatban Cseklyéné Hevér Tímea, az intézmény pedagógusa osztott meg néhány babonát és népszokást, amelyek a disznóvágáshoz kapcsolódtak. Elmondta: a vágás előtt álló állatot tilos sajnálni, mert így könnyebben múlik ki. Beszélt egy félegyházi hagyományról, az alakoskodásról is. Akiket valamilyen okból nem hívtak meg a disznóvágásra, azok beöltöztek például kéményseprőnek, menyasszonynak vagy vőlegénynek – a lényeg a felismerhetetlenség volt – és este megjelentek a disznóvágás helyszínén. Az ablakon bekopogtak, és átnyújtottak egy többágú nyársat az egyik végén tréfás levéllel (a háziak szórakoztatására) a másik végére pedig a jussukat várták hurka, kolbász és hájas pogácsa formájában.
A délelőtt hátralévő részében elkészültek a hagyományos disznótoros ételek, amelyekből bőven jutott mindenkinek, így garantáltan senki sem maradt éhesen. A napot a Mezgé tanáraiból alakult tánccsoport előadása is színesítette.
Hangos muzsikaszóval és tánccal kísérték a télboszorkát egészen a máglyáig február 10-én, szombaton délután azok, akik kilátogattak a Télűző Városi Farsangra.
Helyiek népes tábora várakozott és indult el a Langaléta Garabonciások és a Padkaporos Táncegyüttes tagjai után, akik ostorpattogással és muzsikaszóval vezették a jókedvű csapatot végig a főutcán. A kisebbek jelmezbe bújva, vidáman táncoltak a menet élén. A főtér felé haladva egyre többen kapcsolódtak a tömeghez és vettek részt a boszorkatáncoltatásban is. Aki tehette, papírra vetette szomorúságának tárgyát, nehézségeit, kéréseit és a boszorka tarisznyájába rejtette. A Petőfi-térre érkezve a máglyát körülállva zeneszó kísérte a boszorkát egészen a tűzig, ahol pattogva égett el jelképesen a tél, és vele együtt az emberek búja és baja.
A farsangi időszak vízkereszttől húshagyó kedd éjféléig tart, azaz a hamvazószerdával kezdődő nagyböjtöt megelőző időszak elnevezése. Korábban ezt az időszakot nemcsak bálok, hanem esküvők is jellemezték, hiszen ezt követően, a böjt időszakában tilos volt lakodalmakat tartani. Ezt az időszakot számos néphagyomány, népi étel és népünnepély jellemzi. A farsang záró mulatsága a karnevál, más néven a „farsang farka”.
Ünnepélyes keretek között, a városháza dísztermében mutatták be A 250 éves város Kiskunfélegyháza című jubileumi könyvet, február 2-án. Az album mintegy kétéves munka eredményeként született meg, több kiváló helyi művész és szakember közreműködésével, és betekintést nyújt a belváros nyüzsgő forgatagától a sportélet, az oktatás, a kultúra sokszínűségébe, a helyi gazdaság értékeibe. A könyv magyar és angol nyelvű leírásokat tartalmaz, így a külföldi látogatók számára is tartalmas, informatív olvasmány lehet.
Február 6-án, kedden 10 órától folytatódik a városi könyvtár baba-mama klubja. A vendég ezúttal Oláhné Marcényi Judit gyógytornász lesz. Előadásának címe: Életmódtanácsok kismamáknak – Hogyan szabduljunk meg a panaszainktól?
Kunszentmiklósra utaztak január 20-án a Koppányok, a Nyílegyenes Íjász Egyesület által rendezett Terem Országos Bajnokságra, felkészítő örömíjász versenyre.
A szervezők 12 célt állítottak fel, amelyet két körben lőttek meg, a második kört kissé átrendezték. A célok két lőállásosak voltak, így viszonylag gyorsan ment a verseny.
Eredmények:
Vadászreflex íjjal: Tamáskovics Gyula 4., Dinnyés Gyula 5. helyezést ért el.
Történelmi modern pusztai íjjal: Bicskeiné Csányi Mária 3., Kövecses Zuszsanna 11., Szeibert Imre 20. helyen végzett.
1774. február 4-én, amikor Mária Terézia királynő aláírta Félegyháza mezővárosi rangra emelő levelét, új jövőt, a változás és a fejlődés lehetőségét adta polgárainak kitartó újjáépítő, értékteremtő munkájukért.
Városunk fejlődése azóta is töretlen és büszkeséggel mondhatjuk, hogy az elmúlt 250 év nehézségei dacára, Kiskunfélegyháza mindig megőrizte központi szerepét, és az itt élő emberek törekvései által mára egy dinamikusan fejlődő, befogadó, nyitott várossá nőtte ki magát, ahol jó élni, ahová érdemes családot tervezni, ahol érdemes megöregedni.
Február 7. és április 10. között minden szerdán 16 órakor várják a művészet iránt érdeklődőket, akik az első előadáson Poros utakon címmel Munkácsy Mihály festészetéről hallhatnak. A második alkalommal Vajk, Hunyadi, Dugovics – a történelmi festészet legnagyobb hatású alkotásairól, majd a Majális alkotójáról – Szinyei Merse Pál művészetéről, Rippl-Rónai József és a századforduló magyar művészetéről, a magyar és a francia impresszionizmus legnagyobb hatású alakjairól, Csontváry Kosztka Tivadar művészetéről, Ha a falak mesélni tudnának – A Szépművészeti Múzeum történetéről, A szépség titkai – A művészet európai gyöngyszemeiről, A végzet asszonyai – Bibliai történetek a művészetben címmel hallhatnak eladásokat az félegyháziak.
Még mindig sok olyan sofőr van vármegyénkben, aki ittasan volán mögé ül. Ők nem csupán a saját, hanem mások életét, testi épségét is felelőtlenül veszélyeztetik.
Az elmúlt héten a megengedett sebességhatárokat regisztráltan 1544-en lépték át. A jogsértések elkövetőinek legalább 39 ezer forint közigazgatási bírságot kell fizetniük, de volt olyan autós, aki Soltvadkert belterületén a megengedett 50 km/h helyett 96 km/h-val közlekedett – ennek a sofőrnek már magasabb összegű bírságra kell számítania.
Bács-Kiskun vármegye közútjain egy hét alatt harminchét olyan baleset történt, amely rendőri intézkedést igényelt. Az egyenruhások 26 olyan autóst igazoltattak, akik a vezetés megkezdése előtt szeszes italt fogyasztottak; közülük ketten balesetet okoztak.
A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai időről-időre felhívják az autósok figyelmét az ittas vezetés veszélyeire. Teszik ez azért, mert hazánkban záró tolerancia van érvényben, ami a szeszes ital fogyasztásának teljes tilalmát jelenti a gépi meghajtású jármű vezetője részére, a jármű vezetése előtt és alatt egyaránt. Az alkohol ugyanis már kis mennyiségben is olyan élettani hatásokat vált ki, amelyek nem teszik lehetővé a biztonságos járművezetést: növekszik az észlelési idő, tompulnak a reflexek és a mentalitásban is kedvezőtlen változások történnek.
Hatodik alkalommal várja az érdeklődőket a Déli AszC Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium a hagyományos Mezgés Farsangi Disznótorra február 10-én, szombaton.
Rózsa Pál igazgató elmondta, hogy évekkel ezelőtt egy nagyon jó ötlet alapján indították el a rendezvényt, akkor még a polgármesteri hivatallal szembeni téren. Családias jellegű összejövetelt kívántak megvalósítani, kíváncsiak voltak rá, hogy van-e rá igény. Nagy örömmel vették tudomásul, hogy nemcsak igény van rá, de a területet is gyorsan kinőtték, így költözött át a disznótor a könyvtár előtti parkolóba, ahol azóta meglelték az állandó helyüket. Az elmúlt évek alatt nemcsak városunkban, régió szerte, de országosan is ismert és kedvelt eseménnyé nőtte ki magát.Az igazgató hangsúlyozta, hogy ezen a napon az egész oktatótestület részt vesz a munkálatokban, amire nagyon büszke, hiszen mindenki teljes mellszélességgel ott van és segédkezik a rendezvény sikeres lebonyolításában.
Móra Ferenc műveiből rendeztek szavalóversenyt alsó tagozatos diákoknak február 8-án, csütörtökön a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. Az esemény a Móra Ferenc Emléknapok programsorozat eleme volt, ahová a város és a környék általános iskoláiból vártak jelentkezőket. A részletekről Kállainé Vereb Mária, a Móra Közművelődési Egyesület elnöke számolt be.
– Az elmúlt napokban Móra Ferenc, a neves magyar író, költő, muzeológus halálának 90. évfordulójára emlékeztünk. Ez alkalomból szavalóversenyt hirdettünk meg a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület és a Petőfi Sándor Városi Könyvtár közös szervezésében a város általános iskoláinak alsó tagozatos diákjai részére. Az esemény célja, hogy a gyerekek megismerjék Móra Ferenc életművét és különféle alkotásait. A résztvevők a Sétálni megy Panka című kötet és az író alsó tagozatos tankönyvekben szereplő gyermekversei közül választhattak. A felhívásra helyi és a környék iskoláiból jelentkeztek. A nyertesek Kis Virág keramikus által készített körtemuzsikát, Móra-CD-t, Móra-képeslapot és Móra-noteszt vehettek át az oklevélen, illetve az emléklapon kívül.
A Félegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. Piac- és Vásárüzemeltetési részlege tájékoztatja a vásárlókat és az árusokat, hogy a Kiskunfélegyházi Országos Állat és Kirakodó vásár időpontja: 2024. február 11., vasárnap.
Állatok beengedése az állatorvos megérkezése után!
Állatorvosi igazolás Kötelező!
Február első hétvégéjét Velencében, a világhírű karneválon töltötték a Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium tanulói és tanárai. A negyvenkét diák hét tanár kíséretében Velence legismertebb látványosságait, a Szent Márk-teret, a Dózse-palotát és a Sóhajok-hídját megtekintve csatlakozott a karneváli forgataghoz is.