Sajtófigyelő 2016.01.22-01.29.
Február 1-től karszalagrendszer lép életbe Kiskunfélegyházán, a Városi Strand és Uszodában. Ennek bevezetésével a fürdő eleget tesz a 37/1996. (X.18.) NM rendeletben foglalt, a vendégforgalom nyilvántartására vonatkozó előírásoknak, valamint a fürdővendégek számára biztonságot jelent az illetéktelen benntartózkodók kiszűrése miatt, főként vagyonvédelmi szempontból.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata és a Móra Ferenc Művelődési Központ szeretettel vár minden kedves mulatni, szórakozni, beöltözni vágyót január 30-án, szombaton egy fergeteges farsangi mulatságra.
Elkészítette idei költségvetését Fülöpjakab önkormányzata. A január 26-i testületi ülésen tárgyaltak a helyi adórendelet háziorvosi adómentesség miatti módosításáról, döntöttek a község beruházásairól valamint részletes egészségügyi beszámolót hallhattak a képviselők.
A Kiskun Múzeum Baráti Köre múzeumlátogatást szervez február 13-án, szombaton Budapesten, a Hadtörténeti Múzeum /belépő: nyugdíjas 750 Ft, 70 év felett ingyenes/, a Telefónia Múzeum /belépő: nyugdíjas 250 Ft, 70 év felett ingyenes/ és a Sziklakórház /belépő: nyugdíjas 1.620 Ft, 70 év felett ingyenes/ nevezetességeinek megtekintésére.
A városi könyvtár Hattyúházi Folk Esték című sorozatának ezúttal a hódmezővásárhelyi Ördögfű Zenekar volt a vendége. Kállainé Vereb Mária köszöntője után a koncertet Zsirmik István, az est házigazdája nyitotta meg. Bemutatta az együttest és a sokak számára érdekes Ördögfű elnevezést boncolgatta.
A Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola ad otthont áprilisban a húsipari és lovász szakma tanulói országos versenyének. A szakma kiváló tanulója versenyre való felkészülés jegyében, január 29-én regionális megmérettetést szervezett a félegyházi intézmény a húsipari tanulóknak. A fiataloknak, az országos verseny mintájára, elsőként egy írásbeli feladaton kellett túllenni, ezt követően pedig a gyakorlati foglalkozáson kellett bizonyítaniuk a sertésvágásban, bontásban, csontozásban, és a késztermékek elkészítésében szerzett jártasságukat. A szóbeli vizsga egy részét idegen nyelven (angolul és németül) kellett teljesíteni.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata – a 14/2011. /VI. 24. / rendelete alapján - lehetőséget biztosít kitüntető cím, kitüntető díjak és elismerő oklevél adományozására. A város önkormányzatának célja, hogy kifejezhesse nagyrabecsülését mindazon polgároknak, akik a helyi közösség szolgálatában, a város jó hírének öregbítésében, fejlődésének elősegítésében, valamint a nevelés-oktatás, az egészségügy és szociális ellátás, a közszolgálat, a város közbiztonságának védelme, a sport, a művészetek és a tudomány terén kimagasló és példamutató tevékenységet fejtettek ki.
A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Kiskunfélegyházi Járási Hivatal Járási Munkaügyi Kirendeltségének jelenlegi állásajánlatai az alábbiakban olvashatók. Az ajánlatokról további információ a Kiskunfélegyházi Járási Munkaügyi Kirendeltség címén kérhető: 6100 Kiskunfélegyháza, Petőfi tér 4-5., Tel.: 76/461-745.
Szépen szóltak a népdalok Barta Lajosné 90. születésnapi köszöntőjén január 25-én a Nádasdy utcai Idősek Otthonában. A szépkorú hölgy jó kedélyyel, a dalokat dúdolva, vidáman fogadta a családtagok, gondozók, és az intézményvezetés jókívánságait. A város nevében Balla László alpolgármester köszöntötte oklevéllel és virágcsokorral Marika nénit.
Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület és a Móra Ferenc Társaság szeretettel hív mindenkit a február 5-e és 9-e között tartandó Móra Ferenc Emléknapok programjaira.
Újabb szép hagyományként a Platán iskolában kulturális műsorral ünneplik a magyar kultúra napját. Így történt ez ebben az évben is. Az esten felléptek az iskola tehetséges tanulói, tanárai. A sokszínű, gazdag programban mese- és versmondás, néptánc, ének, zene, jelenet váltották egymást. Ez alkalommal került sor „Az én Széchenyi-napom” című rajzpályázat és prezentációkészítés eredményhirdetésére. A legjobbnak járó díjat Ágó Dominik 8.b osztályos tanuló vehette át.
Vers- és prózaíró pályázatot hirdet a Kiskunfélegyházi Irodalmi Alapítvány. A pályaművek témája kötetlen. Eddig még nem publikált művekkel pályázhatnak Kiskunfélegyháza és kistérségének lakói, valamint Bács-Kiskun megye alkotókedvű „tollnokai”. Egy pályázó, csak egy jeligéhez tartozó pályaművet adhat be.
Antalné Juhász Anna volt a Gyermekbirodalom minapi vendége, akivel a barkácsolás világába pillanthattak be a szülők. Ez alkalommal különböző újrahasznosított tárgyból ceruzatartót készítettek. Felhasználtak tejes- és üdítődobozokat, valamint textíliákat.
Nemrégiben jelent meg Nahalka István oktatáskutató tanulmánya, amely a magyarországi gimnáziumokat állítja rangsorba. Az értékelés ez esetben nem az eredmények szimpla összegzésére épül, hanem elsősorban arra mutat rá, hogy melyik iskola fejleszti a leghatékonyabban diákjait, kvázi hol zajlik eredményes pedagógiai munka. A rangsorban a félegyházi Móra Ferenc Gimnázium a 16. helyen szerepel a vizsgált 380 gimnázium közül.
Néhány éves szünet után 2014. márciusától megújult formában fogadja látogatóit a félegyházi Petőfi Mozi, amely a korábbi technikát modernizálva a hagyományos 2D-s filmek mellett 3D-s filmeket is vetít. A műsorkínálattal összességében elégedettek a félegyházi lakosok, a legtöbben a slágerfilmeket követik figyelemmel, emellett fontosnak tartják, hogy minden korosztály számára akadnak filmek a mozi kínálatában.
Többek között a digitális világ veszélyeiről, a női jogokról és a női nemi szerepekkel összefüggő megkülönböztetésekről, továbbá az erőszak családon belüli megjelenési formáiról és a védekezési stratégiákról esik szó azon a tréningsorozaton, amelyet a Kiskunfélegyházán és térségében élő, veszélyeztetett gyermekek körében szervezett meg a Kreatív Mozaik Alapítvány. A kezdeményezés céljairól és eddigi tapasztalatairól Miklya Luzsányi Mónikával beszélgettünk.
Kecskemétről a Katona József Gimnázium, a Vásárhelyi Pál Általános Iskola és a Zrínyi Ilona Általános Iskola, míg Kiskunfélegyházáról a Móra Ferenc Gimnázium csatlakozott a miskolci tanárok által írt nyílt levélhez, amely élesen bírálja a jelenlegi oktatáspolitikát.
Február 14-én, Valentin-napon rendezik meg idén az Esküvő Kiállítást Kiskunfélegyházán. A szerelmesek napján 9-től délután fél 6-ig várják a házasulni készülő párokat és más érdeklődőket.
Kiskunfélegyházára ért a Clean Up The World kezdeményezés. Mi magunk is segíthetünk, odafigyeléssel és tevékenyen is, annak érdekében, hogy hatékony munkával iskolák, vagy más életterek megújuljanak teljesen.
Több mint 40 szervező vehetett át elismeréseket a 2015. évi Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap záró konferenciáján január 6-án, Budapesten. Szabó Zsolt fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár az eredményeket összegző rendezvényen elmondta: „a fejlesztési tárca eredetileg 40 millió forintos keretösszeget különített el az eseménysorozat kapcsán benyújtott egyedi támogatásokhoz. A fokozott érdeklődés miatt azonban végül több mint 54 millió forint támogatást ítéltek oda összesen 160 önkormányzat számára.”
Kereken hetven évvel ezelőtt, 1946. január 26-án alakult meg a Kiskunfélegyházi Földműves Szövetkezet. A Nemzeti Parasztpárt helyiségében megtartott alakuló ülésen jelenlévők akkor még nem is sejtették, hogy a város egyik meghatározó gazdasági egységét hozzák létre, amely képes lesz évtizedeken keresztül talpon maradni, fejlődni és eredményesen gazdálkodni.
Kerékpárutat tervez Tiszaalpár és Lakitelek közé Tiszaalpár Nagyközség Önkormányzatának képviselő-testülete. Alpáron egy esetleges nyertes pályázatból a település, amellett, hogy korszerűsítené, az iskola és a két orvosi rendelő épületét, egy kerékpárút megépítését is tervezi.
Amerikát és Budapestet maguk mögött hagyva a petőfiszállási tanyasi iskolában talált otthonra Kovács Imre és Laczó Ágnes művészházaspár, akik nem csak társak, hanem munkatársak is egyben. Imre fanyúvasztóként egyedi bútorokat, berendezési tárgyakat készít, Ágnes pedig grafikusként hulladék fadarabokból varázsol mesebeli csodákat.
Január 31-én, vasárnap zár a félegyházi jégpálya. Addig azonban még egy fergeteges, programokkal színesített hétvége várják a korizni vágyókat.
Februárban is szervez véradást a Vöröskereszt Kiskunfélegyházi Szervezete. Vért adhat minden egészséges ember, aki már betöltötte 18. életévét, de még nincs 65 éves, testsúlya pedig meghaladja az 50 kg-ot. Ezenkívül érdemes tudni, hogy férfiak akár ötször, nők viszont maximum háromszor adhatnak vért egy évben. A két véradás között pedig legkevesebb 56 napnak el kell telnie. A véradáshoz fényképes igazolványt szükséges bemutatni az adatok felvételéhez, pl. személyigazolvány, diákigazolvány, jogosítvány, útlevél, valamint a TAJ kártyát és a lakcímkártyát is vinni kell.
A gyermekek segítségét is igénybe véve, óvónők, pedagógusok, múzeumi és levéltári szakemberek bevonásával, a Natura Hungarica Alapítvány gondozásában került kiadásra a „Mesél a város” című foglalkoztató füzet. A kiadvány érdekes információkkal, kutató-, helyismereti feladatokkal és makettekkel segíti az általános iskolák alsó tagozatosait és szüleiket Félegyháza szépségeinek, rejtett értékeinek megismerésében, felfedezésében. A foglalkoztató füzetet január 22-én, egy interaktív foglalkozáson mutatták be leendő használóiknak a művelődési központban.
Kiskunfélegyházán nyílt meg január 25-én a Magyar Államkincstár legújabb értékesítési pontja. Az új szolgáltatás révén a félegyháziaknak és a térség lakóinak lehetősége nyílik arra, hogy helyben, a Petőfi tér 1. szám alatt, a kormányablak irodaépületében intézhetik az állampapírokkal kapcsolatos ügyeiket. Az átadás előtt megtartott sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy az értékesítési ponton Start-értékpapír számlát is lehet nyitni, amelyre Babakötvényt „vásárolva” alapozhatják meg a szülők gyermekeik jövőjét.
A kiskunfélegyházi születésű Horváth Péter Balázs Béla-díjas fotográfus kiállítására kerül sor február 5-én, pénteken 17 órakor a művelődési központban. A tárlatot Kincses Károly fotómuzeológus nyitja meg.
Rovatunkkal az elkóborolt ebek és gazdájuk egymásra találását szeretnénk segíteni. Amennyiben a gazda nem jelentkezik az állatért, az 14 nap elteltével szabadon egy új gazdához juttatható.
Tizenkét csapat vett részt Kiskunfélegyházán az első toros ételek sütő-főző versenyén január 23-án. A hideg idő ellenére a városlakók érdeklődése nem maradt el. A rendezvényt szervező Királyi Szakácsok készültek is a látogatók kínálására. Közel 600 adag étel, közte orjaleves, toros káposzta, töltött káposzta és pörkölt várta a vendégeket. De volt sült vér, hurka, kolbász és tepertő is, és természetesen a disznótoros ételekhez illő sütemények sem hiányoztak a kínálatból.
A közlekedési balesetekről szóló szomorú híradások nem csupán manapság borzolják a kedélyeket. Balesetek már a harmincas években is előfordultak, pedig az akkori forgalom sűrűsége, a járművek sebessége meg sem közelítette a mai viszonyokat.
Ismét várja közönségét a városi könyvtár Éljünk egészségesen! című előadás-sorozata. A rendezvény célja, hogy időről időre egészséges ételekkel, azok elkészítésével és élettani hatásaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Január 26-án, kedden 17 órakor salátákat lehet készíteni, de nem marad el a szokásos könyvbemutató és kóstolás sem.
A Móra Ferenc Művelődési Központ februári programjai a Félegyházi Közlöny hírportálon. (6100 Kiskunfélegyháza, Petőfi tér 1., www.moramuvhaz.hu).
Negyedik alkalommal nyílik lehetőség közösségi filmvetítésre, ezúttal a Házasság hete rendezvénysorozat keretében. A művelődési központ filmklubjában, február 12-én, pénteken a Szerelempróba című, 2008-ban készült amerikai filmdrámát mutatják be. A belépés ingyenes.
Ünnepi műsorral emlékeztek meg a Magyar Kultúra Napjáról a félegyházi Móra Ferenc Művelődési Központban. Az ünnepélyt Kovács-Csonka Szilvia, az intézmény vezetője nyitotta meg, amit a gyermekhangon felcsendülő nemzeti imádságunk, a Himnusz követett.
Első alkalommal rendezi meg a Duna-Tisza közi Ifjúsági Fúvószenekari Találkozót és Versenyt a Kiskun Múzeum és a Kiskunfélegyházi Fúvószenekari Egyesület közösen. A hagyományteremtő májusi eseményre február 12-ig jelentkezhetnek az együttesek.
2014. március 21-én vetítették le a félegyházi Petőfi Moziban az első filmet. Az indulás évében 40 ezer néző ült be az előadásokra, tavaly, az első teljes esztendőben 36 ezer volt a nézőszám – tudtuk meg Reményi Richárdtól, a filmszínház üzemeltetőjétől, aki ezzel az évi 30-40 ezres nézettséggel számol hosszú távon.
„A 100 forintos tejes asszony” – sokan csak így nevezik Udvardyné Gáll Irén őstermelőt a félegyházi piacon, aki vásárlói szerint a legfinomabb és legolcsóbb tejet kínálja.
Mikulás Ferenc, a Kecskemétfilm Kft. vezetője és a kiskunfélegyházi születésű Dr. Tóth Ákos, a Kecskeméti Főiskola docense, a Kultúrafinanszírozás című könyv szerzője voltak a vendégek szerdán a „GAMF Kari esték" sorozat programján.
A Szakmaközi Művelődési Házban nem csak az emberek, a madarak is otthonra találnak. A Szakmaközi Művelődési Ház hozzájárul a helyi közösségek művelődési, művészeti kínálatához, a települések népességmegtartó erejéhez, a közösségi élet, a közéleti aktivitás színtereinek alakításához.
A Hattyúházi Folk Esték újabb rendezvényére kerül sor január 28-án, csütörtökön 17 órakor a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. A Népzene, kicsit másként című est vendége a hódmezővásárhelyi Ördögfű zenekar lesz. Házigazda: Zsirmik István.